Nordic Walking, tedy severská chůze, na pláži? Jde to vůbec? Sama jsem si to právě vyzkoušela na španělských plážích. Šlo to velmi dobře, můžu jedině doporučit. Tady máte k plážovému Nordic Walking pár postřehů a tipů, jak na to.
Možná letos vyrážíte k moři, načerpat trochu slunce a hlavně mořského slaného vzduchu. Pohoda na pláži, občas několik temp v moři, kdo by to nebral. Anebo si plánujete i aktivnější náplň dovolené, chcete se podívat do nejbližších městeček na pobřeží, nebo i někam dál k vyhlášeným přírodním zajímavostem?
NORDIC WALKING NA PLÁŽI
Co třeba vyzkoušet Nordic Walking na pláži? Kdo této aktivitě propadl doma, určitě uvítá zpestření, i změnu pohybu. Plážový Nordic Walking vám je určitě přinese.
Já jsem si to každopádně užila, a to na španělských plážích Costa Brava. Ve Španělsku je docela silná komunita nordikářů, samozřejmě především v horách, a to nejen v Pyrenejích. Ale i v Barceloně se konají kurzy Nordic Walking, mě zrovna jeden o týden utekl. Jinak bych se určitě šla na konkurenci podívat!
K moři jsme se dostali po týdenním putování Katalánskem – to je ta část Španělska, co začíná Barcelonou a končí Pyrenejemi u Andory, a co se chce už mnoho let osamostatnit. Počasí nám příliš nepřálo, teda spíš vůbec. Slovy klasika: pršelo a pršelo (znáte tu expresivnější verzi, ne?). U moře to zrovna ideální není. Teda myslím na koupání. Ovšem na Nordic Walking?
My jsme navíc měli to štěstí, že jsme byli na krásných, několik kilometrů dlouhých písečných plážích, s promenádou podél celého pobřeží. Vyzkoušela jsem proto různé povrchy i různé styly, a mám pro vás pár tipů, jak na to.
PROMENÁDA S HOLEMI
Na pláži si Nordic Walking můžete užít několika způsoby. Pokud jste ve větším středisku, možná budete mít podél pobřeží upravenou promenádu, sloužící nejen k procházkám, ale třeba i pro cyklisty nebo in-line bruslaře. Povrch bývá asfalt nebo zámková dlažba, promenáda je pěkně po rovině, vidíte daleko před sebe … ideál pro rychlejší Nordic Walking.
Chce to samozřejmě vhodnou obuv, a hole s botičkami. Vyhýbejte se navátému písku – na tom by vám hole podkluzovaly. Ráno ještě před snídaní, anebo pak vpodvečer, třeba při čekání na západ slunce, jsou vhodné doby na svižnější pohyb.
NABOSO V MOŘSKÝCH VLNÁCH
Mnohem více se mi ale zalíbila varianta chůze přímo v písku po pláži, na hranici moře a vln. Pláž je v těch místech pevná, takže se neboříte po kotníky, ale zase ne tak jako asfalt, takže chůze naboso je příjemná. Pata i prsty mají volnost lehkého zaboření se.
Šlo by to i v botách, ale osobně mi to přijde dost nepraktické. Hole jsou také lepší bez botiček, budou se krásně zabodávat do písku. Určitě doporučuji jejich mírné prodloužení, tak o cca 1-2 cm, oproti délce na kterou jste zvyklí. Buďte ale opatrní, ať si ostrým koncem hole nezpůsobíte poranění na bosé noze. To znamená: ZPOMALTE !
Zpomalení je žádoucí i z dalších důvodů. Uvědomíte si při něm, jak našlapujete, a máte možnost si nášlap zkorigovat. Začíná se pěkně od paty, celé chodidlo se plynule pokládá a zase zvedá přes prsty. Pohlídejte si, že našlapujete na střed chodidla, a nechodíte po hranách. Dřív než to spláchne vlna, mrkněte se za sebe, jaké stopy necháváte.
Lépe se můžete soustředit i na vedení paže, odrážení, zápich hole. Opět si můžete v písku za vámi zkontrolovat, jestli hole dáváte až k patě přední nohy, a jestli necháváte jen jednu tečku – žádná morseovka čárka tečka tečka.
I přes to žádoucí zpomalení – nebojte se, že byste se nějak ulejvali. Chůze naboso v písku, uhýbání před vlnami anebo brodění, to vše vás dostatečně zaměstná a vynaložíte též dostatečnou energii.
Pozor na rovnováhu. Při chůzi na okraji mořských vln, co připlouvají a odplouvají přímo pod vašima nohama, můžete občas ztrácet perspektivu a tím rovnováhu. Dívejte se proto více do dálky před sebou. Je to pěkný pohled, a hlavně, nerozhodí vás každá vlna mizící pod nohama.
JAK NA PŘÍMOŘSKÝ STREČINK
Samozřejmě nezapomeňte na důkladné protažení – strečink – před i po cvičení. Na začátku můžete již za chůze na promenádě s holemi v rukou lehce protáhnout postupně klouby, svaly i úpony. Prodlužte krok, zkraťte krok. Chvíli zvedejte kolena, chvíli zakopávejte. Protáhněte se s holemi nad hlavou, zapádlujte si. Pokud směřujete přímo k moři, chůze v hlubokém písku vás protáhne dost, ještě přidejte trochu paže.
Na závěr nordikování zase můžete pro statický strečink využít plážová lehátka, čímž nemyslím protahování vleže, ale oporu, třeba pro protažení lýtek. Místa se sprchami a lavičkami na kraji pláže jsou také vhodná. Závěrečné protažení určitě nevynechejte, ať vás při následující procházce nic nebolí.
I HOLE POTŘEBUJÍ „STREČINK“
U moře je vyšší slanost nejen vody, ale i vzduchu. Proto po nordiku věnujte zvýšenou pozornost i vašim holím. Před nasazením botiček určitě důkladně opláchněte sladkou vodou konce holí, nejlépe i otřete nebo nechte uschnout. Pokud byste nasadili botičky na zasolené konce, může to zaschnout a zatvrdnout tak, že už botičky nikdy více nesundáte. Opláchnout byste ale měli celé hole. Pokud máte hole vícedílné, tak opravdu důrazně doporučuji hole rozebrat na jednotlivé díly, a vysušit. Jinak opět hrozí zatavení holí. Sůl je zkrátka dobrý sluha, ale zlý pán.
JAK S HOLEMI DO LETADLA
A na závěr ještě rada pro cestování s holemi letadlem. Jedná se o „ostrý“ předmět, navíc větších rozměrů. Proto by hole měly přijít do zavazadla do podpalubí (stejně jako nůžky nebo nožík). U některých leteckých společností by vám možná prošlo vzít si hole na palubu, doporučuji je přiznaně nést v ruce, a pravděpodobně je budete muset odevzdat letušce u vstupu do letadla – stejně jako dětské kočárky.
Já jsem byla vyzkoušet plážový Nordic Walking na plážích Španělska. Letěli jsme s nízkonákladovým RyanAir, a hole šly nekompromisně do podpalubí. Bohužel to znamenalo si k levné letence připlatit za odbavené zavazadlo. Myslete na to včas, třeba i při výběru holí.
UŽIJTE SI PLÁŽOVÝ NORDIC WALKING I VY, A DEJTE VĚDĚT, JAKÉ BYLY VAŠE ZKUŠENOSTI