Něco mezi během a jógou aneb na co je dobrý Nordic Walking

Občas mívám silnou potřebu nějakého pohybu. Sportovního pohybu. Trochu drsnějšího, aby si člověk dal pořádně do těla. Mám prostě chuť vyrazit na náročnější túru do hor. Jít si zahrát squash. Nebo zajezdit na spinningovém kole. Co ale s tím, když jsou nejbližší hory 200 km daleko, na squash nemáte zrovna parťáka, a na ty vystajlovaný osmadvacítky náladu?

Prostě si jdu zaběhat. Počkat – vlastně nejdu. Běh patřil k mým sportovním aktivitám někdy před 20 lety, a ani tenkrát to nebyla aktivita nejoblíbenější. Teď už běh vnímám jako něco, co mě tak akorát zpotí, zadýchá, unaví kolena i kotníky, a kýžený efekt nepřinese.  Možná jen když ráno dobíhám autobus.

Tak to vezmu z druhé strany spektra, a zkusím jógu. Nějakou tu rychlejší verzi, lehce náročnější pozice, a hlavně pak tu relaxaci, že.  Cože, relaxaci? A nemělo to být o tom, dát si pořádně do těla? Vyplavit nějaké ty endorfiny? Nejlépe v přírodě?

Zkusím Nordic Walking

No tak to mi asi nezbývá, než trocha té chůze. Rychlé chůze. Chůze s holemi, kdy pracují nejen nohy, ale i ruce a záda.  Zkusím Nordic Walking.

Co je Nordic Walking, kde a při jaké příležitosti vznikl, už jste si určitě někde přečetli, anebo mrkněte na eBook „Co jste chtěli vědět o Nordic Walking a báli jste se zeptat“ zde.   Jak ho využívám já osobně?

Jak využívám Nordic Walking já ?

Přesně tak, jak je uvedeno v nadpisu. Pro mě je Nordic Walking prostě něco mezi během a jógou.  Když potřebuju sportovní nálož, vyrazím na svižný pochod, zařadím kopečky, třeba ten na náš zbraslavský hřbitov na Havlíně. Kromě nohou zapojím výrazně i paže. Krok se prodlouží, chůze se výrazně zrychlí. Zadýchám se, zapotím, ale kolena ani kotníky nebolí, díky opoře v holích.

Když ale potřebuju jen vypadnout na chvíli ven, srovnat si myšlenky, užít si chvilku sama, a taky trochu té relaxace, stačí ubrat na tempu, zvolit raději rovinky – naše vilová čtvrť Nad Královnou je k tomu ideální – zaměřit se více na techniku než na výkon, a pak už jen sledovat svůj dech, plynulý pohyb, a ptáky ve větvích. Přinese mi to pocity jako při dobře vedené lekci jógy.  A když se ještě povede pěkný západ slunce s červánky, nemá to chybu.

Autor: Gábina Kvítková

ŽIJU NORDIC WALKINGEM, užívám si všech jeho benefitů pro zdraví i relax, a ráda předávám jeho kouzlo dál. Můj příběh si přečtěte zde >>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *