Asi mám špatné hole

„Asi mám špatné hole?“ je jedna z prvních otázek, co slýchám na kurzech Nordic Walking pro začátečníky.  Většinou má totiž tazatel velice správný pocit, že si asi nevzal  hole na Nordic Walking.  Ale co to přesně je: špatné hole? Obecně samozřejmě žádné hole nejsou špatné.  Jen je třeba znát jejich možnosti, i využití.

Předpokládám, že nikoho by nenapadlo přijít na hodinu Nordic Walking s berlemi – to jsou přece také hole, nebo třeba se špacírkou. Tam umíme rozdíly poznat všichni, a všichni se také orientujeme v tom, k čemu asi která hůl slouží. Jak je to ale u holí, zdánlivě podobných, u kterých tak nějak sami cítíme, že podobné není totožné?

Uměli byste najít rozdíly mezi nejběžněji používanými sportovními holemi, a to holemi trekovými, a nordikovými?  Dám Vám k tomu 3 nápovědy, na co se zaměřit:

– rukojeť

-rukavička/poutko

spodní zakončení / botička

A můžete si to vyzkoušet na následujících fotografiích.

Než se do toho pustíte, je dobré si uvědomit, že treková hůl slouží hlavně jako opora. V obtížnějším terénu, nebo při horší rovnováze, pro odlehčení kolen. Takže je to hůl robustnější, má rukojeť uzpůsobenou pro dobré držení, vč. „zářezů“ pro prsty. Je vybavena pouze poutkem. A dole má „bambulku“, na které dobře stojí při opoře vepředu.

Naopak nordiková hůl je určena pro sportovní pohyb vpřed.  Odrážíme se od ní, směřuje vždy dozadu. Masivní rukojeť nebo zářezy by spíš překážely, rukavička místo poutka umožní hůl nejen pouštět, ale i správně znovu chytit. A dole má oválnou botičku s větší plochou, pro lepší odraz za tělem.

To jsou 3 hlavní znaky, podle kterých už teď  hole snadno rozeznáte. A nebude Vám nikdo věšet bulíky na nos ve sportovních potřebách.

Dovětek instruktora: nejlepší je samozřejmě používat hole podle aktivity, kterou jste si vybrali.  Takže na nordic walking nordikové, na treking trekové. Pokud jste už ale například někdy sjížděli sjezdovku na běžkách, víte, že to sice není žádné Ách, ale jde to. Stejně tak můžete použít nordikové hole při trekingu, nebo dokonce trekové hole při nordiku. To druhé už ale jen opravdu zcela vyjímečně, pro začátek, a aspoň si vyměňte „bambulky“ za „botičky“.  Sami rychle poznáte, že tudy cesta správného nordikáře nevede 🙂  Pořád ale lepší, než sedět doma na gauči a koukat na ty „špatné“ hole.

Autor: Gábina Kvítková

ŽIJU NORDIC WALKINGEM, užívám si všech jeho benefitů pro zdraví i relax, a ráda předávám jeho kouzlo dál. Můj příběh si přečtěte zde >>