TAKY SI DĚLÁTE SEZNAMY ?

 

Nemyslím seznamy na nákup.  Ani ty takzvané ToDoListy, seznamy, co ještě všechno mám udělat. Myslím tím SEZNAMY  věcí, míst, událostí, postupů a receptů, co byste NĚKDY CHTĚLI mít, navštívit, zažít, vyzkoušet, ale zatím NEMÁTE, NEMŮŽETE, NESTÍHÁTE.  Já si takové seznamy dělám. Co vy?

SEZNAMY PŘÍJEMNOSTÍ, jak jim říkám, jsou náhodou docela užitečné. Kromě toho, že si je můžete – dle poslední módy – připnout na váš VisionBoard (Nástěnka snů), zakomponovat do vaší Myšlenkové mapy (zná ze školy už i můj 7letý synovec) anebo přidat do vaší osobní  Vizualizace (Představa věcí příštích), prostě fungují také jako – kdo by to řekl – SEZNAMY. Prostě jako výčet věcí, které nechcete zapomenout.

K čemu jsou ?

A přesně proto se také tak moc hodí, a jsou velmi užitečné, když – si vzpomenout nemůžete.  Seznamy věcí, co by člověk rád, ale NEJDE TO, jsou v tom dost specifické. Využijete je totiž zcela nečekaně, právě v té chvíli, kdy TO NAJEDNOU JDE.  Právě tehdy, kdy zrovna MÁTE, MŮŽETE, STÍHÁTE.

Tyhle chvíle jsou asi pro většinu z nás docela vzácné.  A když pak náhodou přece jen  nastanou, tak je někdy promrháme, samým tím překvapením a  stresem, že vůbec  nastaly.  Pak jsme otrávení, že jsme je nevyužili, protože jsme si honem přes všechny ty povinnosti, co musíme, nevzpomněli na to, co zrovna teď můžeme.

Přesně proto já SEZNAMY PŘÍJEMNOSTÍ mám.

Seznam seznamů

Ten nejdůležitější, nejhlavnější a nejprvnější,  byl, je a bude SEZNAM DOVOLENÝCH, tedy spíše MÍST, kam bych se chtěla podívat.  Šumava, rakouské hory, Anglie a Londýn, Řecko a Kréta, Mont Blanc a NEPÁL, Madeira, Skotsko…

Mám i SEZNAM ČINNOSTÍ, co bych chtěla vyzkoušet.  Háčkování síťovky, pěstování rajčat na balkoně, jízda na koni a seakayaku nebo paddleboarding, patchwork.  Řízení Ferrari na okruhu jsem vymazala. Asi bych z něj už nevystoupila.  Zato  Nordic Walking se ujal výborně!

SEZNAM RECEPTŮ, to je jasné.  Na to navazuje  SEZNAM KAVÁREN A RESTAURACÍ. Právě tehdy  jsem si to celé uvědomila…

Probíraly jsme zrovna s holkami po skončené NordicWalking vycházce, kam by se v cíli trasy dalo jít na kafe.  Padaly návrhy v okolí, pak návrhy kde to stojí za to, a poté návrhy zajímavostí k vyzkoušení.  Jako třeba KOČIČÍ KAVÁRNA.  Zmínila jsem se, že tu mám taky na seznamu, a vzápětí následovala otázka:    Ty si děláš seznamy kaváren?

No, vlastně ano. Aspoň teda virtuálně. Vybavuji si Café Savoy (Když muž se ženou snídá), a právě Kočičí kavárnu. Jo a Tichou kavárnu, přece, a kavárnu POTMĚ!

Někdy si dělám SEZNAMY KNIH, zvlášť před dovolenou nebo volným víkendem.

I tento článek je takový seznam. SEZNAM SEZNAMŮ. Asi prostě  jsem seznamový typ.

Seznamy jako deník ?

Ještě jednu funkci, nebo smysl, pro mě moje seznamy mají.  Je to určitý DENÍK, historie. Nejen těch položek, ale všech okolních vlivů, faktů i snů. Vzpomínek a souvislostí.  Pro ilustraci toho, co tím myslím, se ještě jednou vrátím ke svému The Best OfSEZNAMU MÍST.

Je jedno, jestli to bude MÍSTO na dlouhou dovolenou, nebo třeba na prodloužený víkend. Začínalo to myslím tou Anglií a Londýnem.   Pak bylo určitě Řecko, a hned potom (myslím v tom seznamu, časově to bylo podstatně delší) Kréta – tam chtěl přece každý. Taky to tam podle toho vypadalo.

Pak už byly položky cílevědomější, lépe promyšlené – a možná proto i hůře dosažitelné. Madeira, Skotsko, Mont Blanc, NEPÁL.

Dlouho jsem na Seznam míst jen tak koukala. Nevycházelo nic, a položek přibývalo. Nebyly možnosti (zavřené hranice), ani  finance, pak zase čas, a nakonec odvaha.

Pak se to ale najednou zlomilo, a povedl se Londýn. Dvakrát! Paráda. Objevila se totiž MOŽNOST (hranice jsme si otevřeli). Finance ještě nebyly, takže se jelo busem – umíte si to dneska vůbec představit? Čas naopak ještě byl – zatím žádné velké povinnosti, jen tak se postarat sama o sebe. Odvaha zatím byla – jak říkám, mládí. Stejný scénář bylo pevninské Řecko. Busem, a pod stan. Co dodat?

Když  přibyly trochu FINANCE, byla z toho ta Kréta –  již nikdy více. Kréta, dokonce letecky,  za to asi moc nemohla. Jen jsem ještě nevěděla přesně, co, kde a hlavně JAK. Takže Kréta byl takový posun, zjištění, jak ta vytoužená místa na seznamu NEnavštěvovat.

Protože když už ten Seznam míst máte, a dlouho čekáte, až se něco povede, chcete si to užít, ne?

Začala jsem jezdit BEZ CESTOVKY

Takhle jsme zvládli roztomilou  Madeiru – výborný začátek. Přibyla ODVAHA. Naučila jsem se hledat informace nejen na Googlu, plánovat nejen na papíře, domlouvat ubytování přes Booking, letenky přes Letušku. A bavit se s místními lidmi. K nezaplacení.

Pak už to vše nabralo rychlý spád. Tréninkově pod Mont Blanc, protože hned poté slavný NEPÁL. Oboje sice s cestovkou, protože ODVAHA už zase začala ubývat, ale jinak víceméně dle vlastních představ. Po Nepálu odpočinek ve Skotsku – to zase byla výzva plánovací, protože i Booking.com  má své limity, a v některých odlehlejších oblastech vás zkrátka neubytuje. Pak Portugalsko.

Momentálně mi zbývají  Vysoké Tatry. A několik míst v Čechách, jako třeba Plasy. Seznam mě přivedl zpátky tam, kde to všechno začínalo. Protože teď, když člověk má možnost i financeodvahu nahradil zkušeností,  chybí ČAS.

🙂  Pro ty z vás, co to mají s těmi možnostmi, financemi, odvahou a časem podobně: využijte za odměnu pro příští ubytování tento odkaz, a Booking vám vrátí zpět 10%

https://www.booking.com/s/34_6/baca436f
Jasně že to jde i bez seznamů. Opravdu ?

Tak mám, díky svému SEZNAMU MÍST, dokonalý přehled nejen o dovolených, ale i toho, co jsem už dokázala, co mi šlo a co ne, co mě bavilo více a co méně, a návodů, jak na to (a jak NE).

A díky všem ostatním mě nezaskočí náhodná volná chvíle. Vím totiž, kam půjdu na kafe, kde se vyřádím, co uháčkuju, a potom uvařím. Seznamy jsou prostě fajn.

Možná by se mnou někdo více rozevlátý, více impulsivní, tak úplně nesouhlasil. Já jsem ale ten typ, co má vše promyšlené dlouho dopředu, a co promyslet nejde, na to je připravený. Na to mám své seznamy. Aspoň mám co dávat na VisionBoard, a do Myšlenkové mapy. Vyzkoušejte taky.

Třeba seznam Nordic Walking tras … 🙂

 

KAM PATŘÍTE VY? DĚLÁTE SI SEZNAMY, A JAKÉ TO JSOU?

ANEBO SI JEN TAK VLAJETE?

 

Autor: Gábina Kvítková

ŽIJU NORDIC WALKINGEM, užívám si všech jeho benefitů pro zdraví i relax, a ráda předávám jeho kouzlo dál. Můj příběh si přečtěte zde >>